Sakıp Sabancı Müzesi Hakkıında Bilgi

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkıında Bilgi

Türkiye’in ilk büyük bütçeli özel müzeleri arasında gösterilebilecek Sabancı Müzesi 2001’de kurulmuştur. Aynı zamanda İstanbul’un en büyük sergilerine de ev sahipliği yapmıştır. Emirgan’daki Atlı Köşk’te bulunan müze; şu ana kadar Sophie Calle, Picasso, Anish Kapoor, Rodin, Rodin ve Rembrandt Monet gibi bir çok büyük sanatçının eserlerini sergilemiştir. Müzenin klasik eserlerden oluşan kendi koleksiyonunda resim, hat sanatı ve mobilya eserleri bulunmaktadır.

Sakıp Sabancı, başta ünlü hattatların güzel yazı (hüsnühat) örnekleri ve Kuran nüshaları olmak üzere sanatlı elyazma kitaplar koleksiyonu yapmaya Sultan II. Mahmud’un (h. 1808-39) yazmış olduğu bir levhayı satın alarak başladı. Sakıp Sabancı Koleksiyonu 1980’lerde satın alınan özel koleksiyonların da katkısıyla zenginleşti. Koleksiyonun 1989’dan itibaren yurtdışındaki önemli müzelerde sergilenip büyük ilgi görmesi, Sakıp Sabancı ve ailesinin koleksiyonu geliştirme ve müze oluşturma düşüncesi yarattı.

1998’de Atlı Köşk, Sabancı Ailesi tarafından müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi’nin kullanımına tahsis edildi ve 2002’de Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi adıyla ziyarete açıldı. Köşkün üst kat odaları Osmanlı kitap ve hat sanatı örneklerinin sergilendiği salonlara dönüştürüldü.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nda, 14. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıla kadar uzanan sürede hazırlanmış sanatlı elyazması Kuran-ı Kerim nüshaları ve dua kitapları, Osmanlı hattatlarının ayet, hadis ve güzel sözleri farklı hat karakterleriyle yazdıkları kıt’a, murakkaa ve levha halindeki hüsnühatları, Osmanlı padişahlarının tuğralarıyla donanmış, kimisi tezhipli resmi belgeler ve hattatların yazı araçları yer alır.

SSM Mağaza’da tüm yaştan sanatseverlere hitap edecek ürünler bulunuyor. Müze sergi katalogları, sanat kitapları, özel tasarım t-shirt’ler, çantalar, takılar, kupalar, eğlenceli ve zihin açan oyuncaklar ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Ayrıca mağazada müze koleksiyonundan ve sergilerden esinlenerek oluşturulan, kurumsal ihtiyaçları da karşılayabilecek hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Kurumsal ürün talepleriyle ilgili sorularınız için 0 212 277 22 00 numarasını arayabilirsiniz. SSM Mağaza’dan satın alacağınız her ürün, SSM sergi ve eğitim programlarına destek olmaktadır.

Müze Giriş Ücretleri
Tam Bilet : 30 TL

Grup Bileti (en az 10 kişi) : 25 TL

İndirimli Bilet : 20 TL

Öğretmenler
Öğrenciler
SSM Dostu kart sahiplerine eşlik eden 1 misafir
60 yaş üstü ziyaretçiler
Müzekart Plus sahipleri

Çarşamba günleri ücretsizdir.

Ücretsiz Giriş
SSM Dostu kart sahipleri
14 yaş ve altı çocuklar ile bir refakatçi
Engelliler ve bir refakatçi
Sabancı Üniversitesi akademik ve idari personeli
ICOM kart sahipleri
Basın mensupları
MMKD kart sahipleri
The Cultivist kart sahipleri ve +3 ziyaretçi
The Sotheby’s Preffered Card kart sahipleri ve +3 ziyaretçi

Ziyaret Saatleri
Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar: 10.00-18.00

Çarşamba : 10.00-20.00

Pazartesi günleri kapalıdır.

Son biletler Müze kapanışından 30 dakika önce satılır.

Müze, Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günü ve 1 Ocak’ta kapalıdır.

SSM galerilerinde flaş ve “selfie çubuğu” gibi sergi düzen ve atmosferini bozabilecek kamera özellik ve aparatlarını kullanmamanızı rica eder, hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

Müzekart+ Avantajı
Müzekart+ (Müzekart plus) sahipleri müzeyi, kartlarının geçerlilik süresi içerisinde indirimli bilet fiyatı (20 TL) ödeyerek ziyaret edebilir, müze bünyesinde yer alan mağazada ise %10 indirim hakkını kullanabilirler.

Adres: Sakıp Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı Caddesi, 42 Emirgan 34467 İstanbul

Tel: +90 212 277 22 00

Faks: +90 212 229 49 14

e-mail: ssminfo@sabanciuniv.edu

Sizde İstanbul’da bulunan müzeleri gezmek isterseniz http://www.istanbuldaily-citytours.com/ sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.