İnşaat Sonrasında Temizlik

İnşaat Sonrasında Temizlik

Yeni inşa edilmiş eve veya iş yerine taşınmak istiyorsunuz, fakat inşaat artıkları ve inşaatların bitiminden sonra ortaya çıkan ve temizliği çok zahmet isteyen inşaat pisliğiyle karşı karşıyasınız. Camlarınız, çerçeveleriniz etiket, bant lekeleri ve is içinde duruyor. Fayanslarınızda alçı ve derz lekeleri var. Mermer ve granitlerinizde boya artıkları, banyo ve tuvaletlerinde çok iyi dezenfekte edilmesi gerekiyor. Yeni bir ev almanıza sevinmenize rağmen bu görüntüyü görmek herkesi rahatsız eder. Aynı zamanda bununla nasıl baş edeceğini düşünmekte. Tek başına hem çok zahmetli ve yorucu olan bu temizlik için artık çok düşünmenize gerek yok.

İnşaat sonrası temizliğini yapan bir çok firma var çünkü. Peki bu firmalar nasıl çalışmakta ve bu temizliği nasıl yapmaktalar.

Temizlik yapmadan önce ev veya iş yeri expertiz edilmelidir. Bunların sebebi ise;
Temizlik yapılacak mekanın metre karesinin tesbiti.
Duvarlarda kullanılan boyanın veya duvar kağıdının özellikleri (silikon esaslı silinebilir boya, su bazlı boya,, plastik boya, yağlı boya, nano teknolojik kendini temizleyen boya) incelendikten sonra duvar silimi için ne tür malzeme kullanılacağına karar verilmesi.
Zeminlerde kullanılan malzemenin yapısına ve özelliğine göre (ahşap, halı, parke, laminat parke, seramik, granit ve mermer) kullanılacak malzemenin seçimi.

Tüm bunlara karar verildikten sonra temizlik işlemi aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

İnşaat alanındaki büyük çöpler toplanır. Alçı atıkları, inşaat çivisi, boya ve moloz yıkıntılarının temizlenmesinde kullanılan kimyasallar insan sağlığına zarar vermeyen bileşenlerden seçilmelidir. Evde yaşayacak olan yaşlı ve çocuklar risk altında oldukları için yaşam alanlarına saygı duyulmalıdır.

İnşaat temizliği yapmakta olan şirketler ahşap, granit, çelik, seramik vs. yüzeylerin tahriş edilmeden, çizilmeden ve hiç bir bozulmadan (bıçak gibi kesici aletler kullanmadan) temizlemektedirler. Parke, zeminler, mermer  gibi alanlar özel ve sağlığa zararlı olamayan deterjanlarla temizlenir. Beyaz eşyalar, mutfak dolapları, lavabo ve borular iyice temizlenir. Kapılardaki inşaat lekelerini çıkarır, gerekirse tekrar temizlenir. Tadilat sonrası mobilya ve diğer eşyalarınızın üzerinde oluşan lekeler temizlenir ve tozu alınır. Radyatör boruları ve radyatörlerdeki lekeler temizlenir, tozu alınır. Bu işi yapan firmalar personellerine bu eğitimi vererek, bilinçli bir temizlik yapmaktadırlar. İnsanların çoğu bu temizliği yapmak istemez. Çünkü en zor temizliklerden biridir.

Profesyonel bir şirketin yapması her açıdan iyidir. İnşaat temizliği için bir çok araç gereç gerekmektedir. Özellikle bu mekanlar çok iyi dezenfekte edilmelidir. Temizlik için sıfır bezler kullanılmalıdır. Buna dikkat edilmezse ufacık bir kum tanesinin bile aynanızı ve mobilya eşyalarınızı çizebileceği unutulmamalıdır. Ahşap yüzeyler hassas yüzeye sahip olduğu için sadece nemli bezlerle silinmelidir. Sert zemin yüzeylerde makina kullanılması gerekirse, kuru  veya az sulu sistemlerle temizlik yapılmalıdır.

Özellikle çelik yüzeyler çelik bakımı sağlayıcılar ile yapılmalıdır. Bazı çelik ve asansörde çizgilerin yönüne doğru silinmelidir. Küçük alanlarda buna dikkat edilmesi gerekir. Banyo ve fayans temizliğinde çeşitli süngerler ve kimsayallar kullanılabilir. Konsantre ürünler kullanılıyorsa bu ürünleri su ile karıştırıp kullanmak önemlidir. Dolap içleri ve süpürgeliklerin kenarları iyice vakum ve buhar makinesiyle temizlenir.

İnşaat artıklarını temizlemek kolay olmadığı için herkesin yapabileceği bir temizlik değildir. Çünkü kaba olarak görünen temizlikten ziyade asıl olan kaba pislikten sonra kalan toz ve ince pisliktir. Şirketler sadece inşaat sonrası ortaya çıkan kaba pisliği temizlemekle kalmaz. Bunun yanında gözden kaçan ve dikkat edilmeyen ince pisliğinde inşaattan arındırılmasını sağlamaktadırlar.

İnşaat temizliği bittikten sonra evinizi veya iş yerinizi taşımak için iyi nakliye firması bulmak ve eşyalarınızı zevkinize göre yerleştirmek kalıyor. Sizlere sektörünün en iyisi olarak önerebileceğimiz Kocaeli Evden Eve Nakliyat şirketi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz eğer arama motorları aracılığı ile ilgili web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca nakliye işlemi sonrasında eşyalarınızın en ufak zarar dahi görmeden bina üzerinde taşınacak olan kata nakliyesinin güvenilir bir şekilde yapılması için yük asansörü hizmetinden yararlanabilirsiniz.