Hafta Sonu Gezintisi

Hafta Sonu Gezintisi

Hafta sonunuzu güzel ve kaliteli bir şekilde geçirmek istiyorsanız. Bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Özel aracınız yok ise Şişli Oto Kiralama ofisinden araba kiralayıp kısa bir İstanbul turu yapabilirsiniz.

Öncelikle taksim nevizdeye  uğrayıp oradaki mükemmel lezzetlerle karnınızı doyurabilir bir kaç kadeh bir şeyler içip, ardından meşhur dondurma lera fresca  ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Taksim de Özellikle İstiklal caddesinde tarzınıza ve zevkiniz en uygun mekanlardan birini tercih edebilirsiniz

Bu mekanlardan istediğinizi seçip leziz yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz örneğin; Muaf , Arsen Lüpen,Umut Ocakbaşı gibi bir çok mekanda olağanüstü lezzetlerle tanışmanız mümkün.

Ayrıca eğer memleket hasreti çekiyorsanız taksimde bunun içinde olağanüstü bir yer var.Avam kahvesi bu hasretini bir nebzede olsa dindirir..

Fakat tabikide Taksimde gidebileceğiniz tek yer restaurantlar değil.

Mesela; İtü Bilim Merkezi,Suriye Pasajı,İstiklal Caddesi,Tünel Meydanı ve daha birçok yer mevcut.

Taksimin ardından Bakırköy sahilinde güzel deniz manzarasıyla haftanın bütün yorgunluğunu üstünüzden atabilir. Ve gönlünüzce eğlenerek vakit geçirebilirsiniz.

Peki Bakırköyde gezilecek başka yerler yok mu ?

Elbetteki sayısız mekan daha var. yani Bakırköy sadece sahiliyle özel ve güzel değil. Daha bir çok güzelliği var. Bakırköyde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler var.

Örneğin; Ermeni Kilisesi

Zeytinburnu ve Bakırköy’de fabrikada çalışan Ermeni İşçileri ve aileleri için 1844 yılında Hovhannes Bey Dadyan tarafından yaptırılmıştır. En son 1999 yılında restorasyon geçirmiş ve kutsanarak tekrar ibadete açlımıştır.

Kilisenin kurucusu Hovhannes Bey Dadyan dışında bir çok önemli kişinin mezarı da buradadır.

Bakırköy Çarşı Camii

1602 yılında Şabanağa isminde bir hayırsever tarafından ahşap olarak yaptırılan cami, 1875’te Sultan Abdülaziz döneminde tamamen restore edilmiştir.

Çarşı Camii, cemaate yetersiz kalınca; genişletilmiş ve bugünkü halini 1983 yılında almıştır.

Zuhuratbaba Türbesi

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u ele geçirmeden önce, İstanbul çevresindeki çeşitli bölgelere askerlerini yerleştirmiş. Zuhuratbaba da Topkapı ve Bakırköy çevresindeki bu öncü birliklerin komutanıymış. Bizanslılar, İstanbul’un fethini engellemek amacıyla içme suyu kuyularını zehirleyerek Osmanlı Ordusu’na zarar vermek istemişler.

Osmanlı Ordusu büyük bir su sıkıntısı çekmeye başladığı sırada Zuhuratbaba ortaya çıkar ve orduya gerekli temiz suyu sağlar. Bu nedenle; Osmanlı Askerleri kendisine “Zuhurat Baba – Aniden ortaya çıkan” derler.

Zuhuratbaba, İstanbul’un fethi sırasında şehit düşer ve günümüzde türbesinin olduğu yere gömülür. Zuhuratbaba Çeşmesi de yine türbesinin bulunduğu yerdedir.

Özellikle Ramazan ayında müthiş kalabalık olan türbe, Cuma günleri ziyaretçilerle dolup taşar.