Tarih Kokan Anadol Böcek

Tarih Kokan Anadol Böcek

ANADOL Böcek 1975 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkartıldı. Amaç hem orduda kullanılması hemde tercih sebebi olabileceğiydi.

Böcek o güne dek üretilen bütün araçlardan farklıydı Bir parça Buggy araçlarla aynı sınıfta gibiydi aslında durum hiçte öyle değildi farklı özellik ve görünümde özgün bir araçtı. Tasarımının ilginç özelliklerinden biri üzerinin açılabilir olması, bir kapısının olmayışı ve ön camın kaput ile aynı eğime sahip olmasıydı. Bu eğim dünyada denenmemiş bir tasarımdı ve sonradan üretilecek SUV araçlara önderlik ediyordu. Hatta gösterge panelinin benzeri daha sonraları birçok Avrupa otomobilinde görüldü.

Bunların hepsine ilaveten ön camın üstünde yer alan , beş adet farklı açılı aynadan oluşan teleskobik bir dikiz aynası vardı. Ön camda da ‘Sadece tecrübeli sürücüler kullanmalıdır’ yazılı bir etiket bulunmaktaydı.. Ön koltukları fiber üzeri vinil kaplamaydı. Bu bile başlı başına bir yenilikti.

Bu aracın çeşitli versiyonlarda üretilerek hobi ve resmi görevlere de uygun olması planlanmıştı. Hatta kapıları  martı kanadı tipinde olan versiyonları hazırlanmış, kamera taşıyan, arazide giden, römork çeken, askeri kullanıma hitap edecek modelleri de planlanmıştı. Ne yazık ki bu düşünceler seri üretime yansıtılamadı.

Böcek de STC 16 gibi zamanının ilerisinde düşünülmüş bir arabaydı ve ülke şartlarından dolayı geniş kitlelere satılamadı. 1975 de 202 ve 1977 de de 1 adet üretildikten sonra üretimden kalktı.

Günümüzde bu otomobili inceleyen yabancı otomobil yazarları ve uzmanları Böcek’ in o günkü dizaynı ile günümüzde bile rahatlıkla üretilip satılabileceğini vurgulamaktadırlar