Taksim Meydanının Tarihçesi

Taksim Meydanının Tarihçesi

Cumhuriyet Anıtı’nın hemen arka tarafında bulunan tarihi su makseminden almaktadır ismini. Şuan taksim meydanı olarak adlandırılan bu bölgeye Osmanlı döneminde, civar semtlere dağıtılmak için maksem yapılır. Burada depolanan su, civar semtlere dağıtılır yani taksim edilirdi. Maksem, vatandaşlar arasında zamanla Taksim Maksemi denilirdi ve bu zamanla bu bölgede “Taksim” olarak anılmaya başlandı.

Eski evlerin sıralı olduğu dar sokaklı bir bölge olan bu yer 1928 yılında genişletilerek meydan haline getirildi. Taksim Meydanı’nın simgesi haline gelen Cumhuriyet Anıtı, İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica ​tarafından inşa edildi. Meydanın ortasında yer alan 11 metre yüksekliğindeki bu anıtın iki yüzünde, bronz figürlerin yer aldığı mimari kullanılmıştır.
Taş ve bronz kullanılarak 2,5 yılda yapılan anıt, 1928 yılında yerine yerleştirildi. Kaidesinde pembe trentino ve yeşil suza mermerleri bulunan anıtın bir yüzü Kurtuluş Savaşı’nı, diğer yüzü de Cumhuriyet Türkiye’sini simgelemektedir.

Taksim’e özel arabanızla giderken İstanbul’un çoğu güzellikleri ile karşılaşabilmeniz mümkündür. Olası bir durumda aracınızla seyahat ederken lastiğiniz patlarsa mobil lastikçi ile irtibata geçebilirsiniz.