Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat Kanseri Tedavisi

PROSTAT kanseri tedavisi başta zor görünse de bir takım çalışması gerektirmektedir. Çeşitli tedavi seçenekleri olduğundan bu tedavileri uygulayan uzman doktorlara başvurmak ve hepsinden görüş alarak tedaviye karar vermek önemlidir. Asla kulaktan dolma sözlerle ve kendi bilginiz dahilinde bir tedavi yöntemi uygulamayınız. Alanında ilgili ve bilgili doktorlardan destek almayı unutmayınız.  Prostat kanseri tedavisiyle ilgili tüm branşların birlikte yer aldığı kanser merkezlerinde tedavinin uygulanması daha başarılı sonuçlar getirmektedir. Aşağıdaki uzmanlar prostat kanseri tedavisinde yer alırlar.

Ürolog : Üriner sistemi ve erkek üreme sistemi organlarına ait hastalıkları tedavi eden doktordur. Üroloji’nin ana görevi cerrahi tedavi uygulamaktır.
Ürolojik Onkoloğu (Üroonkolog) : Ürologlar arasında kanser tedavisi konusunda uzmanlaşan hekimlere üroonkolog denir. Kanser cerrahisi, ürolojik cerrahiler arasında en yoğun tecrübe gerektiren ve multidisipline ekip çalışması gerektiren bir tedavi yöntemidir.
Medikal onkoloğu : Kanser tedavisinde kemoterapi ve ilaç kullanımı uygulayan doktorlardır.
Radyasyon onkoloğu : Kanser tedavisi için radyasyon terapisi uygulayan doktorlara verilen addır.

Prostat kanseri tedavi edilirken sadece yukarıda bahsi geçen doktorlar değil onkoloji hemşiresinden, kanser cerrahisinde tecrübeli ameliyathane ekibine, kanser konusunda tedavi pratiği olan diyetisyenine kadar bir tedavi ekibi gerekli olmaktadır. Bu şekilde planlı ve programlı olarak tedavi tabii ki mümkündür. Ama her şeyden önemlisi her hastalık için geçerli olan, moral desteğidir. Her zamankinden daha fazla! Sağlıkla kalın, kendinize iyi bakın…