Ordu’da Yaşam

Ordu’da Yaşam

Ordu; Karadeniz Bölgesi’nin incisi olan bir ilimizdir. Yöresi ve kültürel zenginlikleri ile hem şehir hem de köy hayatını yaşatmaktadır. Mavi ile yeşilin birleştiği, doğal güzellikleri ve sosyal aktiviteleri ile yaz ve kış turizminde önemli bir yer almaktadır.

Ordu’da Ne Yapılır?

Yayla turizminin gelişmiş olduğu bu şehre ait doğal görüntüsü bozulmamış yaylalar vardır. Çambaşı Yaylası, Perşembe Yaylası, Mesudiye-Topçam-Keyfalan Yaylası, Argın Yaylası, Korgan Yaylası ve Eriçok Yaylası gibi yaylalara sahiptir. Yöre kültürünü, ürünlerini ve doğal zenginlikleri tanıtılarak turist çekmeyi başarır ve bunlara ek olarak yayla şenlikleri , festivalleri düzenlenir.

Balıkçılık; zengin akarsu varlığı, doğal ve yapay göletleri sportif balıkçılığa uygundur. Av yasağına uymak şartıyla limanda ve açık denizde balık tutmak mümkündür.

Kuş gözlemciliği; Perşembe ilçesine 18 km uzaklıkta olan Hoynat Adası Tepeli Karabatağın yaşam alanıdır. Önemli kuş alanı olarak bilinir. Kuş gözlemi meraklılarının Ordu’da görebileceği çok çeşitli kuşlar vardır.

Doğa yürüyüşü; dağlar, aylalar barındırdıkları flora ve fauna zenginliği ile doğa yürüyüşüne oldukça potansiyel alanlardır.

Kamp-karavan turizmi; yaylalar olmak üzere bir çok yerinde kamp ve karavan turizmi yapmanız mümkündür.

Kış turizmi; Kabadüz ilçesi Yokuşdibi beldesine bağlı Çambaşı Yaylası’nın sınırları içerisinde göl manzaralı ve Ladin ağaçları ile çevrili alanda kaliteli kar potansiyeliyle 5 aylık kayak sezonuna açıktır.

Hava sporları; Türkiye’de teleferikle çıkılıp uçarak inilen tek merkez Ordu’dadır. Yamaç paraşütü tutkunları teleferik ile Boztepe’ye çıkıp kalkış pistinden sahile uçuş yaparken hem yeşilin hem de mavinin keyfini doyasıya yaşıyor.