FETHİYE Tekne Turu

FETHİYE Tekne Turu

Türkiyemiz de birçok tatil beldesi vardır. Bu tatil beldelerine yaz aylarında gider, tatil yapar, kafa dinleriz. Fethiye , Antalya , Bodrum ve Marmaris gibi tatil yerleri en çok tercih edilen yerlerdendir. Ben bu yaz bu tatil yerlerinden biri olan Fethiye’ye gittim ve orada bir çok aktivite yaptım. Şimdi bu aktivitelerden biri olan tekne turlarını konuşacağız.

Fethiye’de tekne turların çeşitlerinden 12 Adalar tekne turları vardır bu Fethiye Merkez ‘den kalkış yapar. Bir de kelebekler vadisi , termal ve diğer koylara giden tekne turları vardır ve bunlar Belcekız plajından kalkarlar.  Benim kelebekler vadisine gitme planım da olduğu için 12 Adalar tekne turu benim tercihim olmadı. Tercih ettiğim tekne ise, yamaç paraşütü yaptığım firmayla anlaşmalı olan tekne turuydu. Ancak sizin tanıdığınız bir firma yoksa Belcekız ( Ölüdeniz ) mevkisinde firmalar vardır ve onlardan gün alarak bu turlara katılabilirsiniz.

Bu tekne turlarının konseptleri çoğunda öğle yemeği ve tur dahilinde çalışırlar. Ekstra olarak gittiğiniz yerlerdeki harcamalar size aittir. Ayrıca bazı tekne turlarında köpük partisi, animasyon ve gösteriler, cezalı oyunlar mevcuttur. Bu cezalı oyunlar yarışmalar şeklinde olup kaybedene küçük bir ceza verilerek oynanır. Teknenizi belirledikten sonra, Ölüdeniz semalarında yola çıkmaya hazırsınız demektir.

Bizim ilk durağımız Kelebekler Vadisiydi. Kumsalının taşlı olması ve denizinde fazlaca balık olması benim denizini sevmememi sağladı. Onun dışında kelebekler vadisine 6-10 tl civarı bir para ödeyerek giriyorsunuz.  Kelebeklere ulaşmak için uzun bir yol yürüyorsunuz ancak çok fazla kelebek göremiyorsunuz. Eğer içeriye girmek istemezseniz orada bulunan kafede oturabilir ya da denize girebilirsiniz. Onun akabinde orada belirli bir ücret karşılığında orada kamp alanlarında kamp yapabiliyorsunuz. Gidip görmenizi kesinlikle tavsiye ederim bu manzarayı görmek birçok şeye bedel.

Daha sonra 5 tane daha koy gezdik size en çok sevdiğim koyları söylemem gerekirse ilk olarak St. Nicholas Adasını söylerim denizi, gezilecek tarihi yerleri olarak çok beğendiğim bir yer oldu ayrıca da sahilinde su aktiviteleri olarak değerlendirilen muz bot ve ringo bot olarak adlandırılan iki çeşit eğlenceli aktivite vardır. Ben ringo boat denileni yaptım ve çok eğlendim. Ringo bot,  koltuk gibi bir şeyin üzerinde otururken bağlı olan küçük tekneyle çok süratlı bir şekilde denizde gezmenizdir ancak gezerken oldukça hızlı ve zıplayarak yana doğru kayarak gezersiniz. Tehlikesiz ve çok eğlenceli bir aktivitedir.

İkinci olarak söyleyeceğim koy ise termal  koylardır. Suyun bazı yerde sıcak olduğu bazı yerlerde soğuk olduğu koydur. Denizinin rengi o kadar güzeldir ki çıkmak istemezsiniz, fazla temiz bir koydur. Benim yüzmekten en keyif aldığım koydur. Hatta çoğunuzun resimlerde gördüğü o denizin yeşilimsi mavi olduğu koylardır. Ben tekne turundan çok keyif aldım umarım sizde güzel bir tur bulur oldukça eğlenirsiniz iyi eğlenceler 🙂

Eğer o kadar uzaklara gidemem İstanbul’da kalmak istiyorum diyenlerdenseniz, İstanbul Adalar tekne turu yapan “istanbul tours” firmalarının düzenlemiş olduğu turlara da katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.