Hamam Kültürü

Hamam Kültürü

Aslında ilk Romalıların icat ettiği ve kültürleştirdiği hamam kültürünü ayaklandıran Osmanlı Devleti’dir. Osmanlı geleneğinden zamanımıza gelen hamam kültürü günümüzde her ne kadar azalmış olsa da Osmanlı’nın eskiden sıklıkla tercih ettiği bir kültürdü ve geleneksel olan hamam kültürü artık günümüzde ya gelin hamamı olarak tercih ediliyor yada dizi veya film setlerinde yansıtılıyor.

Tarihi kaplıcaları ve hamamlarıyla da bilinen Bursa İnegöl semtinde bu konuda birden fazla mekan görebilirsiniz. Yine  İstanbul’da da tarihi hamamlar çok fazla bulunmakta. Öyle ki gelen turistlere bile hamam turları düzenleyerek, onlara da bu kültürümüz tanıtılmaktadır. İstanbul Daily City Tours’un düzenlemiş olduğu turların içinde hamam turu da mevcuttur.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre kaplıca ve hamamların şifa olduğu da kanıtlanmıştır. Bel fıtığı ,boyun fıtığı ve bir çok hastalıkla savaşan insanların gidebileceği kaplıcalar yada hamamlar insan vücudunu rahatlatır ve gevşetir. Eğer bu tarz rahatsızlıklarınız hala devam ediyor ise tedavinizin yanında kaplıcalara yada bir hamama gitmenizi tavsiye ederim…