Gezilecek Tarihi Mekanlar

Gezilecek Tarihi Mekanlar

Yüzyıllardır ayakta olan ve korkunç görüntüleriyle duyulan İstanbul’un perili köşkleri, günümüzde bile yanından geçenleri ürkütüyor ve tedirgin ediyor. Özellikle tarihi semtlerde bolca bulunan bu köşklerin atıl duruma düşenlerinden hala korkuluyor. Rivayetlere göre kimisi yılda bir kez kayboluyor, kimisinden çığlık sesleri yükseliyor… Bu köşklerin içerisini gezmeye cesaretiniz yok ve yine de görmek istiyorsanız Ataköy Kiralık Araç ofisinden araç kiralayıp hem gizemli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bakırköy- Bakırpaşa köşkü

Bakırköy İncirli Caddesi üzerinde bulunan bu köşk, rivayete göre her yıl bir kere yerinden kayboluyor. Rivayete göre sahile doğru adım attığı söyleniyor. Gerek görünüşü gerekse hakkında çıkan söylentiler bile, akşamları köşkün yanından geçen insanları ürkütüyor ediyor.

Kuzguncuk- Cemil Molla Köşkü

Kuzguncukta bulunan Cemil Molla Köşkü uzun yıllar restore edilememişti. Bunun sebebi ürkütücü bu köşk. Gelen işçiler bu köşkten koşarak uzaklaşıyorlardı. Hatta söylenenlere göre restorasyon için gelen işçilerden birisinin dili tutulduğu denildi.

Fatih- Molla Zeyrek Cami

Her ne kadar köşk olmasa da yüzyılların yapıtı olan ve yıllardır ayakta olan bu yapı kimi zaman korkutuyor. Caminin karşısında, çığlık çığlığa seslerin geldiği bir ahır bulunduğu ve ahırın altından Ayvansaray’a giden bir tünelin olduğu söyleniyor. Semtin eski sakinlerinden bazıları hala çığılık seslerinin duyulduğunu idda ediyor.

Dünya Örnekleri;

Perili köşklerin var olduğuna sadece Türk insanı değil diğer ülkelerde ki insanlarda inanıyor. İşte yurt dışında ki birkaç perili köşk:

Macaristan- Drakula’nın Köşkü

Efsanelere göre Drakula kaleye yaklaşanları vahşice öldürüp kafataslarını kazıklara geçirmiştir. Öldürülen kişilerin, kale içinde ve etrafında hayaletlerinin dolaşıldığına inanılıyor.

Avusturya- Moosham Kalesi

Bir tepenin üzerinde bulunan bu kalenin korkunç ve lanetli bir geçmişi bulunmaktadır. Avusturya’nın en kanlı cadı mahkemeleri burada yer aldı.

İstanbul gezilerinizde istanbul tour aracılığı ile rehber eşliğinde bir tur gezisi tercih edebilirsiniz. Bu sayede mükemmel bir gezi ile akılda kalıcı ve hayal gibi anılar biriktirebilirsiniz.